Polacy wyprowadzają się poza miasto

Wiele mówi się o wyjazdach Polaków za granicę. Warto jednak poświęcić nieco uwagi migracjom wewnętrznym, które odbywają się na coraz większą skalę. W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy coraz szybszy rozwój zabudowy jednorodzinnej na terenach podmiejskich.

Młoda rodzina odbiera klucze do nowego domu.

Wyjazd z miasta

Dane statystyczne są jednoznaczne - Polacy decydujący się na zakup domu lub mieszkania coraz częściej wybierają lokalizacje poza miastem wojewódzkim. Niemal 80% osób, które od 2005 roku wyprowadziły się z Warszawy, osiedliło się na terenie aglomeracji warszawskiej, jednak poza ścisłymi granicami stolicy.

Opisaną tendencję potwierdzają statystyki zameldowań i wymeldowań na terenie Polski. Najwyższe saldo migracji według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2013-2017 zanotowano w Warszawie, jednak łączny wynik powiatów sąsiadujących znacząco przewyższa rezultat osiągnięty przez stolicę. Miejsca 4. i 5. w klasyfikacji zajmują powiaty wołomiński i piaseczyński.

Ogólnopolski trend

Powyższe dane jednoznacznie wskazują na bardzo szybki przyrost liczby mieszkańców w okolicach Warszawy, jednak zjawisko występuje w całej Polsce. Doskonałym przykładem jest Poznań, w którym w latach 2013 – 2017 zanotowano ujemne saldo migracji. Należy przy tym podkreślić, że Poznań to miasto dobrze rozwijające się, w którym nie brakuje zatrudnienia ani żadnych niezbędnych udogodnień życiowych.

Dlaczego zatem saldo migracji w Poznaniu jest ujemne? Rzecz w tym, iż miasto rywalizuje z powiatem poznańskim, od którego większy wzrost liczby zameldowań w ostatnich latach zanotowała jedynie Warszawa. Tym samym nadal wiele osób chce pracować w Poznaniu, mieszkając pod miastem.

Zalety wyprowadzki poza miasto

Do zmiany podejścia Polaków do domu pod miastem przyczyniły się dwa czynniki:

  • intensywny rozwój infrastruktury transportowej,
  • wysokie ceny nieruchomości w mieście.

Coraz lepiej funkcjonująca infrastruktura drogowa i nowe obwodnice sprawiają, że codzienny dojazd trasą S8 z domu pod Pruszkowem do pracy w południowych dzielnicach Warszawy może być szybszy od męczącego stania na zakorkowanych ulicach miasta. Nie bez znaczenia jest również rozwój kolei lokalnych, które zapewniają pewny i szybki dojazd nawet do samego centrum stolicy.

Osiedle Sosnowy Park pod Grodziskiem Mazowieckim.

Istotnym czynnikiem są również ceny.Nawet w dzielnicach oddalonych od centrum Warszawy, nie sposób dzisiaj znaleźć mieszkania w cenie niższej niż 5000 zł/m². Przykładowo, w cenie mieszkania o powierzchni około 80 m² na warszawskim Ursynowie, możemy nabyć dwukrotnie większy dom z działką na Osiedlu Falenty pod Warszawą. Podobne różnice występują we wszystkich polskich aglomeracjach.

Warto również pamiętać, że w przypadku domów Nowa Bud, raty kredytu mogą być niższe niż koszt wynajmu mieszkania w Warszawie! Rata kredytowa za najtańsze domy dostępne w naszej ofercie wynosi jedynie około 1800 zł! Mieszkając na jednym z naszych osiedli zapomnisz również o płaceniu czynszu, ponieważ budynki są bezczynszowe.

Atrakcyjne warunki kredytowania oraz wysokie ceny mieszkań i gruntów sprawiają, że coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę osiedli w powiatach podmiejskich. Ze względu na wysoki popyt, ceny nieruchomości na takich osiedlach będą szybko rosły - nie warto więc odkładać decyzji o zakupie własnego domu na później. Zadzwoń pod 733-850-850, umów się na spotkanie i obejrzyj dom pokazowy!

 

Umów się na
spotkanie!

Uzupełnij swoje dane. Nasz
specjalista skontaktuje się z Tobą